İletişim : +90 (532) 550 82 11 // +90 (216) 660 00 80 |Bize ulaşın : info@frigobien.com

Şoklama Depoları

Frigobien Endüstriyel Soğutma Sistemleri

Şoklama Depoları

Frigobien Şoklama Depoları

Şoklama depoları, Frigobien'in özel olarak ciddiyet gösterdiği bir faaliyet alanıdır.

Tüm gıdalar hacimlerinde su barındırır. Eğer gıdayı yavaş yavaş soğutursanız, iç sıcaklık ile dış sıcaklık arasında sıcaklık farkından dolayı gıda içindeki suyun buzlanmadan kristalleşmeye yani karlanmaya geçişi başlar. Buzlanmayla karlanma arasındaki hacim farkı suyun barındırıldığı dokuları tahrip etmeye başlar ve bu molekül seviyesine kadar ulaşır. Bu yüzden çözülmüş gıdalar tekrar dondurulamaz, değişime uğrayan moleküller zehirlenmeye neden olabilirler. Bu durumun gerçekleşmiş olduğunu ürün üzerindeki hem şekil farkından hem de tat farkından hemen anlaşılabilir.

Gıdaları, doğal özelliklerini kaybetmeden, yani moleküler yapısı bozulmadan dondurabilmek ve uzun süreli saklayabilmek için -45°C'de şoklayabilmek gerekir. Hatta son yıllarda gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalara göre gıdaların tüm hücre içi biyokimyasal süreçlerinin ve proteinlerin denatürasyonunu durdurabilmek için -60°C de şoklama yapılmasının, organoleptik kalitenin maksimum düzeye çıkarabileceğini göstermiştir. Böylece -60°C'lik bir sıcaklıkta şoklama işlemi, balık, havyar, deniz ürünleri, sığır eti, kümes hayvanları, hazır gıda ürünleri, meyveler, sebzeler ve diğer gıda ürünlerinde gıda kalitesini mükemmel bir şekilde muhafaza eder.

Frigobien'in Ürettiği Şoklama Depolarında Gıda Şoklamanın Avantajlar

  • Gıdaların şoklanması, balık, havyar, deniz ürünleri, sığır eti, kümes hayvanları, hazır gıda ürünleri, meyveler, sebzeler ve diğer gıda ürünlerinde gıda kalitesini mükemmel bir şekilde muhafaza eder. Böyle bir yöntem, geleneksel koruma yöntemleriyle karşılaştırıldığında, gıdaların besin değerlerinin en yüksek seviyede korurken, gıda ürünlerinin uzun süreli ve zahmetsiz saklanmasını sağlar.
  • Hiçbir kimyasal madde kullanılmadığı için, teknolojimiz, gıdaların birinci sınıf kalitede ekolojik olarak en iyi şekilde depolanmasını sağlar.

  • -45°C / -60'de saklanan derin dondurulmuş ürünlerin raf ömrü, konvansiyonel sıcaklıklardan çok daha uzundur.
  • Odadaki nem sürekli olarak% 0 - 2 aralığında tutulur, bu da buz çözme işlemini gereksiz kılar.
  • Mühendislik çözümlerimiz, soğutulmuş bölme içindeki sıcaklığın eşit dağılımını sağlar. Böylece, ürünler, oda içindeki konumlarına bakılmaksızın eşit olarak soğutulur.
  • Çalışma havası olarak doğal havayı kullanmak, bakım maliyetlerini düşürür çünkü soğutucu akışkanların yeniden doldurulması gerekmez, çevre üzerindeki insan etkisini en aza indirir ve geleneksel sistemlere en güvenli alternatif olarak hizmet eder.

Gıdaların Şoklanması Aşamaları

  • Ön Soğutma: Şoklama makinesinin gücünü hafifletmek ve dondurma hızını artırmak için ürünler ön soğutmadan geçirilir. Bu işlemde gıda, donmadan donma sıcaklığına yaklaştırılır.
  • Şoklama İşlemi: Şoklanmanın hedefi gıdanın çekirdek ısısı dediğimiz iç ısısını dış ısıyla beraber aynı anda soğutulmasına yöneliktir. Buradan anlaşılacağı gibi gıdanın ilk ısısı çok önemlidir. Şok odaları tasarlarken gıdanın cinsi, şekli, paketlenmesi, kasalardaki konumu, ısıl yükü gibi değerlerin yanı sıra ürün etrafındaki hava sirkülasyonunun çok iyi yönetilmesi gerekir. Aksi halde buna şoklamak değil dondurmak denir ve evdeki buzdolabınızdan hiç bir farkı olmaz.
  • Donuk Muhafaza (Donmuş Muhafaza): Çekirdek ısısı -18°C'ye gelen ürünler şoklama işleminden sonra donuk oda dediğimiz muhafaza odalarına alınır ve burada -18°C'de saklanır.

Güngören Soğuk Hava Deposu Günyüzü Soğuk Hava Deposu Gürgentepe Soğuk Hava Deposu Güroymak Soğuk Hava Deposu Gürpınar Soğuk Hava Deposu Gürsel Soğuk Hava Deposu Gürsu Soğuk Hava Deposu Gürün Soğuk Hava Deposu Güven Soğuk Hava Deposu Güvercintepe Soğuk Hava Deposu Güzelbahçe Soğuk Hava Deposu Güzelce Soğuk Hava Deposu Güzeltepe Soğuk Hava Deposu Güzelyalı Soğuk Hava Deposu Güzelyurt Soğuk Hava Deposu Habibler Soğuk Hava Deposu Habipler Soğuk Hava Deposu Hacıahmet Soğuk Hava Deposu Hacıbektaş Soğuk Hava Deposu Hacıevhadettin Soğuk Hava Deposu Hacıhamza Soğuk Hava Deposu Hacıhesnahatun Soğuk Hava Deposu Hacıhüseyinağa Soğuk Hava Deposu Hacıhüsrev Soğuk Hava Deposu Hacıkadın Soğuk Hava Deposu Hacıkasım Soğuk Hava Deposu Hacıköy Soğuk Hava Deposu Hacılar Soğuk Hava Deposu Hacıllı Soğuk Hava Deposu Hacımaşlı Soğuk Hava Deposu Hacımimi Soğuk Hava Deposu Hacımustelal Soğuk Hava Deposu Hadim Soğuk Hava Deposu Hafik Soğuk Hava Deposu Hakkari Soğuk Hava Deposu Halaskargazi Soğuk Hava Deposu Halfeti Soğuk Hava Deposu Halıcıoğlu Soğuk Hava Deposu Haliloğlu Soğuk Hava Deposu Halkalı Soğuk Hava Deposu Halkapınar Soğuk Hava Deposu Hallaçlı Soğuk Hava Deposu Hamamözü Soğuk Hava Deposu Hamidiye Soğuk Hava Deposu Hamur Soğuk Hava Deposu Han Soğuk Hava Deposu Hanak Soğuk Hava Deposu Hani Soğuk Hava Deposu Hanönü Soğuk Hava Deposu Haraççı Soğuk Hava Deposu Harbiye Soğuk Hava Deposu Harmancık Soğuk Hava Deposu Harmandere Soğuk Hava Deposu Harmantepe Soğuk Hava Deposu Harran Soğuk Hava Deposu Hasanbeyli Soğuk Hava Deposu Hasanhalife Soğuk Hava Deposu Hasankeyf Soğuk Hava Deposu Hasanlı Soğuk Hava Deposu Hasanpaşa Soğuk Hava Deposu Hasippaşa Soğuk Hava Deposu Hasköy Soğuk Hava Deposu Hassa Soğuk Hava Deposu Hastane Soğuk Hava Deposu Hatay Soğuk Hava Deposu Haticesultan Soğuk Hava Deposu Hatiplar Soğuk Hava Deposu Havaalanı Soğuk Hava Deposu Havran Soğuk Hava Deposu Havsa Soğuk Hava Deposu Havuzbaşı Soğuk Hava Deposu Havza Soğuk Hava Deposu Haydar Soğuk Hava Deposu Haymana Soğuk Hava Deposu Hayrabolu Soğuk Hava Deposu Hayrat Soğuk Hava Deposu Hayrettinçavuş Soğuk Hava Deposu Haznedar Soğuk Hava Deposu Hazro Soğuk Hava Deposu Hekimbaşı Soğuk Hava Deposu Hekimhan Soğuk Hava Deposu Hemşin Soğuk Hava Deposu Hendek Soğuk Hava Deposu Heybeliada Soğuk Hava Deposu Hicret Soğuk Hava Deposu Hilvan Soğuk Hava Deposu Hınıs Soğuk Hava Deposu Hisarbeyli Soğuk Hava Deposu Hisarcık Soğuk Hava Deposu Hizan Soğuk Hava Deposu Hızır Çavuş Soğuk Hava Deposu Hobyar Soğuk Hava Deposu Hocagıyasettin Soğuk Hava Deposu Hocalar Soğuk Hava Deposu Hocapaşa Soğuk Hava Deposu Hocaüveyz Soğuk Hava Deposu Honaz Soğuk Hava Deposu Hopa Soğuk Hava Deposu Horasan Soğuk Hava Deposu Hozat Soğuk Hava Deposu
Başa Dön